Välkommen till vår hemsida
Golden Retrieverklubben - sektion Halland
välkomnar er till
Open show på Falkenbergs Brukshundsklubb
Lördagen den 29 april 2023
Hallandssektionen har glädjen att inbjuda er till en vårutställning i denna trevliga miljö
Domare:
Tomas Ellström (Kennel Yellows)
Förlängning
Ingen förlängning av anmälningstiden - anmälan förlängt senast 23/4 kl 20.00 via vår hemsida www.goldenklubbenhalland.se
länk till blanketten
Vill du prova på? Är du sugen på att träna nybörjarklassmoment?
Anmäl dig och din hund till sektion Hallands Rallylydnadsträning i Lotushallen i Getinge. Vi har bokat B-hallen lördagen den 16/4.
Varmt välkomna!
Britt-Marie och Eva
Länk till fullständig information
länk till bilder
När du anmäler till något arrangemang anordnat av GRK godkänner du att dina personuppgifter lagras i enlighet med personuppgiftslagen GDPR. Uppgifterna kan komma att tryckas i katalog och resultaten kommer att rapporteras i Golden Nytt och på hemsidan.
länk till infobrev GDPR från GRK
Välkomna
Anmäl dig och din hund till sektion Hallands Rallylydnadsträning i Lotushallen i Getinge. Vi har bokat B-hallen lördagen den 16/4 Längre fram i vår planerar vi för fler tillfällen.
Vi som tagit initiativ till de här samträningarna är Eva och Britt-Marie. Vi och våra hundar tycker att Rally är jätteroligt och vi vill gärna dela med oss av den glädjen. Vi samlas kl. 9.30 i B-hallens trevliga kök där Britt-Marie ordnat fika med kaffe och te. Eva berättar om Rallylydnad och om upplägget för vår träning som är mellan kl. 9:30 och 12.
Kom gärna tidigare och rasta din hund i Lotushallens fina omgivningar, ta med påsar och plocka upp efter din hund. Under fikat är det bra att hundarna kopplar av i bilarna. Ta med handduk att torka av hundarna med och inneskor eller goa sockar till dig själv. Kolla länken Lotushallen.se. Där finns vägbeskrivning samt information om vad som gäller i hallen.
Du får gärna förbereda dig genom att läsa lite om Rally i nedanstående länkar
Om Rallylydnad. Svenska Kennelklubben
Rallylydnad - en hundsport för alla. Agria
Rallylydnad Brukshundsklubben
För dig som kanske blir riktigt biten så småningom (som Nina& Bindie i den här filmen) så finns det tävlingar på hög nivå
SM-vinnare i Rallylydnad 2016
Men, det bästa och viktigaste av allt – med Rally kan du ha riktigt roligt med din hund.
Anmäl senast en vecka före respektive aktivitet till Eva Wendt, grotviks.golden@gmail.com
Aktiviteten betalas på plats, 30 kr per hund, via Swish. Förmiddagsfika ingår.
Efter träningen går vi som vill ner till Nyhagasjön som ligger ungefär 1 km från Lotushallen. Där finns en grillplats så ta med vad du själv vill äta. Vad är bättre än lunch utomhus?
På vägen tillbaka, njuter vi av miljön. Kanske lägger vi in några apporteringsmoment för de som har lust 😊
Ingen förlängning av anmälningstiden - anmälan senast 16/4 kl 20.00 via vår hemsida www.goldenklubbenhalland.se